E DEVLET GİRİŞ

Tüm kamu hizmetlerine tek bir çatı altında ulaşabilmenize olanak sağlaması amacı ile 2008 yılında hizmete açılan geniş kapsamlı bir internet sitesi olan e devlet sistemi, son yıllarda oldukça yaygın şekilde kullanılıyor. E devlet sisteminin sunduğu hizmetlerden yararlanılabilmesi için giriş yapılması gerekiyor. E devlet giriş işleminizi e devlet sistemi ana sayfasında bulunan sisteme giriş sayfasından yapabilirsiniz.
E Devlet Giriş Nasıl Yapılır?
E devlet giriş için 4 farklı giriş yöntem seçeneği sunulmaktadır. Bu giriş yöntemleri ise, e devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza ve TC kimlik kartı olarak belirlenmiştir. Bu giriş yöntemleri arasında en çok kullanılan giriş yöntemi ise e devlet şifresi ile giriştir. E devlet şifresi ile giriş için PTT şubelerinden kimliğinizle 2 TL gibi cüzi bir ücret karşılığında e devlet şifresi alabilirsiniz. Kimlik doğrulama ekranında e devlet şifresi ile giriş penceresini seçerek, TC kimlik no ve e devlet şifresi girilerek, sisteme giriş yapabilirsiniz.
Mobil İmza Yöntemi
İkinci yöntem ise mobil imza ile giriş yöntemidir. Mobil imza ile giriş için Türkcell veya Avea GSM şirketlerinin sundukları mobil imza hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmet ön başvuru, başvuru ve aktivasyon olarak 3 aşamalıdır. GSM hattınıza mobil imza aldıktan sonra TC kimlik no ve GSM numaranızı girmeniz gerekmektedir. GSM operatör seçiminizi yaparak ilerle tuşuna bastığınızda karşınıza çıkan pencerede mobil imza girişini yapmanız gerekmektedir.
Elektronik İmza Yöntemi
3. yöntem olan elektronik imza ile giriş için bir elektronik imzaya ihtiyacınız bulunuyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilen kuruluşlar aracılığı elektronik imzanızı alabilirsiniz. Elektronik imzanızı aldıktan sonra ise bilgisayarınıza kurulacak bir program vasıtası ile e devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.
Son yöntem ise TC kimlik kartı ile giriş işlemi için bu yılsonunda dağıtımı başlayacak yeni kimlik kartları ile e devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Bu giriş yönteminde standart kart okuyucu ile giriş veya kart erişim cihazı ile giriş yapabilirsiniz. E devlet sistemine bu giriş yöntemlerinden herhangi birisini kullanarak sunulan kamu hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

One thought on “E DEVLET GİRİŞ

  1. Çok iyi yapmışsınız çok iyi bir iyilik Herkese iyi gelir Eğer bize yardım edersiniz teşekkür ederiz yardımcı olursanız çok iyi olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir