KREŞ PARASI DESTEĞİ

Yasalar gereği sigortalı bir işte çalışan annelere doğum öncesi ve doğum sonrasında olmak üzere toplam 4 ay izin verilmektedir. Bu süre dolduktan sonra annenin ya işine geri dönmesi ya da ücretsiz olarak iznini devam ettirmesi gerekir. Anne işe dönmeyi tercih ettiği durumda bebeğini bırakabileceği bir yere ihtiyaç duyar. Kreşler bebeğinizi bırakmak için tercih edebileceğiniz en güvenilir kurumlardır.
Ancak kreş ücretleri nedeniyle birçok aile kreşleri tercih edememektedir. Bu sıkıntıyı gidermek için devletin çalışan kadınlara destek amacıyla kreş parası desteği sağlayacağı gündeme geldi. Proje kapsamında ailelerin gelir puanlamasının hesaplanarak 0-5 yaş arası çocuğu bulunan çalışan annelere kreş parası desteği sağlanacağı belirtildi. Kreş parası desteği projesiyle hem çalışan annelerin hem de kreşlerin desteklenmesi hedeflenmektedir.
Çok zengin olmamak kaydıyla çalışan annelerin gelir hesaplaması yapılarak belirlenen kreş parası desteğinden yararlanabilmesinin sağlanması beklenmektedir. Kreş parası desteğinden yararlanabilmek için birinci şart annenin çalışıyor olması. Destekten yararlanmak isteyen aile bakanlığa başvuru yapacak ve aile gelirinin incelenmesinin ardından eğer uygun görülürse aileye kreş parası desteği yapılacaktır. Ancak kreş parasının ödemesi aileye değil direk kreşe yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir