EMEKLİ MAAŞI BAĞLANDI MI?

Sigortalı bir şekilde çalışan bir kişi, gerekli primi doldurduğun ve yaş şartını taşıdığı takdirde emekli olmaya hak kazanmaktadır. Bu kişiler o günden itibaren çalışmayarak emekli maaşı alarak geçimini sürdürmektedir. Gerekli şartlar sağlandıktan sonra kişinin emeklilik süreci başlatılır ve her şey doğru bir şekilde yapılırsa emekli maaşı kişinin hesabına bağlanır.
Nasıl emekli olunur?
Emekli olmak için iki kriter bulunmaktadır. Devlet tarafından yasalarda ayrıntılı bir şekilde belirtildiği üzere kişinin hem prim hem de yaş bakımından kriterlere uyması gerekir. Bu kriterlerden herhangi birine uymayan kişi emeklilik konusunda beklemek durumunda kalacaktır.
Prim ve yaş sınırı nedir?
Her iş kolu için farklı bir sınıflandırma vardır. Kişinin yaşı, çalıştığı meslek, sigortasının başladığı tarih gibi detaylar, kişinin emekli olacağı tarihi belirleyen kriterdir. Bu nedenle herkesi kapsayacak kesin bir emeklilik tarihinden söz etmek mümkün değildir. Prim, işveren tarafından işçi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödediği ücrettir. Aylık olarak ödenen bu ücret, kişinin çalıştığı günler göz önünde bulundurularak yapılır ve buradan kişinin kaç güç çalıştığı tespit edilir. Yaş ise kişinin emekli olmak için minimum yaşı belirtmektedir. Prim gün sayısını tamamlamış olan kişi yaşı tutmadığı takdirde yaşı beklemek zorundadır. Aynı şekilde yaşı gelen biri de primi eksik ise primi tamamlanana kadar çalışmak zorundadır.
Emekli maaşı sorgulama
Tüm bu şartları yerine getiren kişinin emeklilik işlemleri başlatılacaktır. Emeklilik işlemlerinin tamamlanıp maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını online olarak öğrenebilirsiniz.
EMEKLİ MAAŞI BAĞLANDI MI ÖĞRENMEK İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir