E DEVLET ARAÇ PLAKA SORGULAMA

E devlet araç plaka sorgulama işlemlerini turkiye.gov.tr üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet kapısı diye adlandırılan sistem tüm devlet kurumlarına en kısa ve en güvenilir yoldan ulaşım sağlayan portaldır. Bütün devlet kurum ve kuruluşlarının yer aldığı sistem tamamen güncel bilgilerden oluşmaktadır.Kurulan sistem, devlet kurumlarının kendi verileriyle entegre şekilde çalıştığı için kurumların sisteme giriş sağladığı her bilgi otomatik olarak e devlet üzerinden de görülebilmektedir.

E devlet plaka sorgulama için ihtiyaç duyulan tek şey e-devlet şifresidir. Artık herkes e-devletin şifresinin PTT merkezlerinden alındığını biliyordur.Plaka sorgulama işlemindeki amaç kişiden kişye farklılık gösterebilmektedir. Araçların hasar geçmişi için sorgulama yapılabildiği gibi aracın kime ait olduğunu öğrenmek içinde bu sorgulama yapılabilmektedir.

Araç plaka sorgulama işlemini, e devlet sistemi haricinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hizmete sunulan otokontrol 5664 kısa mesaj hattı üzerinden de öğrenebilirsiniz.Bu sistem tüm GSM operatörleriyle anlaşmalı bir şekilde hizmet vermektedir.

Yapılması gereken sadece araç plakasını yazıp 5664 hattına msj yollamaktır. Telefonunuza vermiş olduğunuz plaka ile ilgili tüm bilgiler ve hasar kaydı geçmişi gönderilecektir.
E DEVLET ARAÇ PLAKA SORGULAMA İÇİN :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir