İCRA DOSYASI SORGULAMA

Ülkemizde borçların tahsil edilmesi konusunda icra yoluna başvurmak mümkündür. Zamanında ödenmeyen ve uygun görülen süre içerisinde kapatılmayan hesaplar için mahkemeye başvuru yaparak mahkeme yolu ile borçların temin edilmesi için icra yoluna gidilmektedir. Bu konuda önemli olan kişilerin eksiksiz bir şekilde başvurularını tamamlamasıdır. Özellikle kişilerin borcu olduğunu ve borcunu ödemediğini belirtmek bu tür davalarda kararın daha hızlı çıkmasını sağlamaktadır. İcra kararı çıktıktan sonra icra ile ilgili işlemler kısa bir süre içerisinde başlatılmaktadır.
İcra nedir?
İcra, borcunu ödemeyen kişilerin borçlarını tahsil etmek amacıyla, ellerindeki malların alınmasıdır. Eksperler aracılığı ile yapılan bu icra işlemlerinde kişilerin borçları kadar eşyası alınarak kişiye borcu ödenmektedir. Bir kişinin hakkında icra kararı çıkmışsa, bunun için yapacağı tek şey borcunu ödemektir. Aksi halde icra işlemleri gerçekleşecektir. Tüm bunların yanında, borçlu kişiye icra uygulaması sadece devlet eliyle yapılmaktadır. Kişilerin baskıları ya da zorlamaları ile icra yoluna gitmek, bir suç teşkil etmektedir.
İcra sorgulama
Hakkında icra sorgulaması olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar bu konuda internetten yararlanabilmektedir. Yeni geliştirilen UYAP sistemi üzerinden mahkemeye intikal etmiş icra konularında durum bilgisi alınabilmektedir. Bunun için UYAP sistemine giriş yapılarak vatandaş sorgulamaları bölümünden yararlanmanız gerekmektedir. Bu sayede mağdur duruma düşmeden icra konusunda önlemini alabilir ve borcunuzu kapatarak icradan kurtulabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir