GSS SORGULAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmaları kapsamında geçilen Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile birlikte Türkiye genelinde tüm vatandaşların sosyal güvence sahibi olabilmeleri amaçlanıyor. Sosyal güvencesi bulunmayan ve ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşlarında sağlık hizmetlerinde ücretsiz olarak yararlanabilmesini amaçlayan bu yeni sigorta sisteminde vatandaşların gelir tespiti yaptırmaları gerekiyor.
Gelir tespitine göre Sosyal Güvenlik Kurumu’ na GSS prim ödemesi yapılıp, yapılmayacağı ve yapılacaksa ne kadar yapılacağını oranlarının belirlenmesi sağlanıyor. Genel Sağlık Sigortası ile vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilme ve sosyal güvence sahibi olabilme imkanından faydalanabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun online hizmetleri ile de GSS sorgulama işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.
Şifresiz GSS Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?
SGK’ nın resmi web sitesinde bulunan e hizmetler sayfasındaki e sgm uygulamasını kullanarak GSS sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulama ile GSS tescil kaydı durumuna ve GSS borç dökümü bilgilerine tüm ayrıntıları ile ulaşabilirsiniz. Bu sorgulama için uygulama ekranında TC kimlik numarası, cilt numarası, doğum tarihi ve nüfusa kayıtlı olunan il bilgilerini girmelisiniz.
Bu bilgileri girdikten sonra sayfadaki güvenli kodu doğrulamasını da yaparak, bilgileri sorgula seçeneğine tıklamalısınız. Sigorta bilgilerinin bulunduğu sonuç ekranındaki üst kategoriler içerisinde GSS kategorisindeki tescil kaydı ve borç dökümü seçeneği ile GSS bilgilerinize tüm ayrıntılarıyla ulaşabilirsiniz.
GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir