BAĞIMSIZ DENETÇİ SORGULAMA

Faaliyet gösteren firmaların kamuya uygunluğunu, ekonomik yönden herhangi bir illegal durumun olup olmadığını anlamak amacıyla denetim yoluna gidilmektedir. Devlet tarafından bu konuda düzenlenen kanunlar doğrultusunda yapılan bu çalışmalar sonucunda şirketlerin şeffaf bir şekilde çalışmalarını sürdürmesi amaçlanmaktadır. Bu denetim bağımsız bir şekilde yapılmaktadır ve denetimde herhangi bir ihmal ya da tarafçılık olması engellenmeye çalışılmaktadır.
Bağımsız denetim nedir?
Tüm bu belirtilen işlemlerin gerçekleşmesi için denetim işlemlerinin tamamen bağımsız olması amaçlanmaktadır. Bunun için de bağımsız denetim adı altında yeni bir sistem getirilmiştir. Bağımsız denetim ilkeleri olan ve herhangi bir şekilde bir kuruma bağlantısı olmayan bir sistemdir ve bağımsız denetimi yine bağımsız denetçiler yapmaktadır. Bağımsız denetimin, makul güvence ve mesleki şüphecilik gibi ilkeleri olup, bu ilkeler doğrultusunda hareket etmesi beklenmektedir.
Bağımsız denetçi nedir?
Bağımsız denetimi gerçekleştiren ve bu alanda gerekli yeterliliği olan bağımsız kişilerdir. Bu kişilerin herhangi bir iş yeri ya da kurum ile bir bağlantısı ya da yakın bir ilişki içerisinde olması mümkün değildir. Bağımsız denetçiler, tüm vatandaşlar tarafından sorgulama yapılarak öğrenilebilmektedir. Bunun için E-Devlet üzerinden sorgulama imkanı sunulmuştur. Üyelik girişi yapmanıza gerek kalmadan E-Devlet üzerinden yapacağınız bu sorgulama ile tüm illerde geçerli olmak üzere bağımsız denetçi olarak görev yapan, bağımsız denetçileri sorgulayabilirsiniz.
BAĞIMSIZ DENETÇİ SORGULAMAK İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir