SSK PRİM ÖDEMELERİ SORGULAMA

SSK’dan emekli olmak isteyen kişilerin yaş ve primlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bunlardan herhangi birini yerine getirmeyen kişilerin emekli olabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle kişiler, özellikle prim gün sayısını doldurmak için yaşı gelse bile çalışmak durumundadır.
SSK Prim nedir?
SSK’de prim, bir kişinin çalıştığı gün sayısını belirtmektedir. Her ay içerisinde kaç gün çalışılıyorsa o kadar prim ücreti ödenerek kişinin sosyal sigorta hesabına eklenmektedir. Kişilerin çalıştığı süre boyunca bu primlerini takip ederek sorgulaması gerekir. Eksik yatırılan primler sebebiyle pek çok kişinin emeklilik süresi uzamakta ve yaşın da ilerlemesi ile bu sıkıntılı bir süreç başlatmaktadır.
Prim eksik kalırsa ne olur?
SSK’dan emekli olabilmek için primi doldurmak gerekmektedir. Bir kişinin ne kadar primi doldurduğunda emekli olduğu çalıştığı iş koluna bağlıdır. Bazı işlerde yıpranma payı çok olduğundan dolayı daha az çalışmak gerektiği gibi bazı işlerde de tam tersi bir durum olabilmektedir. Özellikle kişinin sigortaya başlangıç tarihi de prim sayısını belirleyen kriterler arasındadır. Bu nedenle herkesin kendi durumuna göre sorgulama yaparak prim gün sayısını öğrenmesi gerekmektedir.
SSK Prim ödemeleri sorgulama nasıl yapılır?
SSK’nın prim ödemelerini sorgulamak internet üzerinden oldukça kolaydır. E-Devlet üzerinden yapacağınız sorgulamalar sayesinde hangi tarihlerde, ne kadar prim ödendiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Sistem size tüm sigorta geçmişinizde yapılan hesapları detaylı bir şekilde sunabilmektedir.
SSK PRİM ÖDEMELERİ SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir