SSK ASKERLİK BORÇLANMASI SORGULAMA

Sigortalı olarak çalışan erkeklerin, askerlik dönemlerine yönelik olarak özel bir düzenleme bulunmaktadır. Askere gidilen süre boyunca, sigortanın işlememesi nedeniyle kişilerin yaklaşık bir buçuk yıllık bir kaybı yaşanmaktadır. Bu kaybın giderilmesi adına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çeşitli düzenlemeler getirilmiştir. Yapılan bu düzenlemeler sayesinde, askere giden ve sigortası olan kişilerin askerlik sürelerini sigortalı olarak göstermesi mümkün kılınmıştır. Bunun için askerlik borçlanmasına gidilmesi gerekmektedir. Bu konuda başvuru yapan kişiler, SSK askerlik borçlanması sorgulama yaparak durum hakkında bilgi alabilmektedir.
Askerlik borçlanması nasıl yapılır?
Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sigortalı olarak çalışan ve askerlik dönemi gelen kişiler, askere gidip geldikten sonra bu askerlik borçlanmasına gidebilmektedir. Askerlik borçlanmasına gidildiğinde askerlik süresi üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. Bu hesaplamalar ve borçlanma ile ilgili düzenlemeler askerlik borçlanması ile ilgili kanun maddesinde ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Tüm bu konularda bu kanun rehberlik etmektedir.
Askerlik borçlanması zorunlu mu?
Askerlik borçlanması yapmak, kişilerin isteğine bırakılmıştır. Bu konuda herhangi bir zorunluluk yoktur. Zira askerlik borçlanmasına gitmek için ödeme yapılması gerekir. Ödeme yapmak istemeyen kişiler, askerlik borçlanmasına gitmeden, bu süre boyunca çalışmaya devam ederek sigortalarını tamamlayabilmektedir. Bu sayede emekli olma hakkı kazanabilmektedir. Askerlik borçlanmasına özellikle emeklilik için yaşı gelen fakat primi tamamlanmayan kişiler için cazip durumdadır. Bu sayede askerlik borçlanması ile eksik primler tamamlanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir