REHİN SORGULAMA

Borcu olan kişilerin sahibi oldukları araçları rehin göstererek kredi alması ya da bunun gibi işlemler yapması mümkündür. Bu tür durumlarda araçların özellikle satışı bulunmadığı gibi çeşitli yollarla aracın elden çıkarılabildiği durumlar olabilmektedir. Böyle bir olay yaşandığında araç rehinli olduğundan dolayı aracı rehin alan kişinin araç üzerinde söz söyleme hakkı bulunur ve aracı geri alabilir. Bu nedenle araç alacak kişilerin almak istedikleri araç üzerinde herhangi bir rehin durumunun olup olmadığını sorgulaması ve bu doğrultuda hareket etmesi gerekir.
Rehin nedir?
Rehin durumu bir kişinin borcuna karşılık banka gibi kurumların aldığı ekonomik güvencedir. Kişilerin herhangi bir şekilde borcunu ödemediği durumlarda araca el konulabilmektedir. Kişi bunu bilerek isteyerek yapabildiği gibi zorla da rehin durumu olabilmektedir. Bu tür olaylar özellikle günümüzde sıklıkla yaşanmaya başlamıştır.
Rehin sorgulama nasıl yapılır?
Online olarak E-Devlet üzerinden rehin sorgulama yapılabilmektedir. Emniyet Müdürlüğü altında bulunan rehin sorgulama işlemleri ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Rehin sorgulama işlemlerini girdiğinizde sizden istenen araç ve plaka bilgilerini doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Aksi halde sistemden gerekli bilgileri almanız mümkün değildir. Ayrıca yanlış bir bilgi girdiğinizde ve bu bilgiler başka bir araç ile eşleştiğinde yanlış bir bilgi almanız da söz konusudur. E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmeniz için E-Devlet üyeliğinizin olması gerekir. Aksi halde sorgulama ekranına ulaşmanız engellenecektir.
REHİN SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir