GELİR TESTİ SONUCU SORGULA

Ülkemizde sağlık ve sigorta alanında yapılan son düzenlemeler ile birlikte, sigorta güvencesi olmayan kişilerin sigortalı olmuş bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkün kılınmıştır. Bu düzenleme ile birlikte, sigorta güvencesi olmayan ve 18 yaşını geçmiş, herhangi bir eğitim durumu olmayan kişiler, sistem tarafından otomatik bir şekilde genel sağlık sigortalı olarak atanmaktadır.
Genel Sağlık Sigortası nedir?
Belirtilen şartları taşıyan kişiler için geçerli olan genel sağlık sigortası olan kişiler için diğer sigortalarda olduğu gibi prim ödemesi yapması gerekir. Alınan hizmetler ve belirlenen gelire göre belirli bir prim ödemesi gerekir ve bu primler, kişinin adına borç olarak yazılmaktadır. Ülkemizde bu şekilde borcu olan ve bu borcundan haberdar olmayan binlerce insan bulunmaktadır. Genel sağlık sigortası olan kişinin gelir testi yaptırması gerekir.
Gelir testi nedir?
Gelir testi, kişinin ve ailesinin gelir durumuna bakılarak hesaplanmaktadır. Bu gelir testi sonucunda kişinin geliri tespit edildiğinden dolayı sağlık primleri de bu gelir testine göre belirlenmektedir. Gelir testi yapılması için kurumlara başvurmak gerekmektedir. Başvuru sonrasında gerekli evrakların tamamlanması ile birlikte gelir testi sonuçlanmaktadır.
Gelir testi sonucu hakkında internet üzerinden sorgulamak mümkündür. Bu konuda hizmet veren Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden gelir testi sonucunu öğrenebilirsiniz. Bunun için siteye giriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerinizi sisteme girerek durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sayede kurumlara tekrar giderek başvuru yapmanıza gerek kalmadan bilgi sahibi olabilirsiniz.
GELİR TESTİ SONUCU SORGULAMAK İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir