6111 BORÇ SORGULAMA

BAĞ-KUR üzerinden sigortalı olan kişilerin aylık ödemekle yükümlü olduğu prim bulunmaktadır. Bu primlerin ödenmediği aylık dönemlerde faiz işlemi uygulandığı gibi her ay borca aylık prim eklenmektedir. Ekonomik durumu iyi olmayan kişilerin, bu nedenle yüksek miktarlarda BAĞ-KKUR borcu bulunmaktadır. Devlet, bu durumdan mağdur olan kişilerin yüklerini hafifletmek amacıyla 6111 sayılı düzenlemeyi yaparak borçları tekrar taksitlendirerek ödeme imkanı getirmiştir.
6111 sayılı kanun nedir?
2011 yılında yürürlüğe giren 6111 sayılı Kanunla eski borçların yapılandırılması amaçlanmıştır. Bu düzenleme ile binlerce insan borçlarını tekrar yapılandırarak daha kolay şartlarda ödeme imkanı sağlamıştır.
6111 borç durumu öğrenme
6111’den yararlanan bu kişiler, borç durumlarını E-Devlet üzerinden öğrenebilmektedir. E-Devlet sistemien giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altındaki 6111 sayılı yapılandırma borç bilgilerini sorgulama yaparak öğrenmek mümkündür.
6111 borç sorgulama nasıl yapılır?
6111 borç sorgulama yapmak için E-Devlet üyeliğinizin olması gerekmektedir. E-Devlet üyeliği ile giriş yaptıktan sonra borç sorgulama ekranına giriş yaparka sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bu sayfadan borç miktarınızı, yaptığınız ödemeleri, yapılması gereken ödemeleri düzenli bir şekilde bulabilrisiniz. Ayrıca olası aksama ve sigortanız ile diğer bilgileri de yine aynı bölümden öğrenebilirsiniz. Taksitlerin aksaması durumunda yapılan indirimler iptal edileceğinden kişilerin taksitlerini aksatmadan zamanında ödemesi gerekir.
6111 BORÇ SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir