REÇETE SORGULAMA

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi adına yapılan en önemli adımlardan birisi MEDULA sistemidir. MEDULA sisteminde tüm reçeteler online sisteme yüklenerek hastanelerle eczaneler arasında online bir ağ oluşturulmaktadır. Bu sayede reçeteler üzerinden yapılan sahtecilik işlemleri hem önlenmekte hem de sağlık alanında işler çok daha hızlı ve sistemli bir şekilde yürütülmektedir.
E-Reçete nedir?
Bir sağlık hizmetinden faydalanan vatandaş, reçete yerine reçete sorgulama kodu almaktadır. Vatandaşlara verilen reçeteler de online sisteme MEDULA’ya yüklenmektedir. Kişi reçete sorgulama kodu ile birlikte eczaneye giderek aynı şekilde gerekli ilaçlarını alabilmektedir. E-reçetelerin türleri bulunmaktadır. Normal, kırmızı, turuncu, mor ve yeşil olarak renklerle gruplandırılan reçeteler, kişiye ve kişinin hastalığına göre belirlenmektedir. Bu renkler, reçete yazan doktor tarafından seçilmektedir.
E-Reçete her yerde geçerli midir?
E-Reçete sistemi, Devlet tarafından resmiyet kazandırılmış ve kullanıma sunulmuş bir sistemdir. Bu doğrultuda tüm eczanelerde ve hastanelerde bu sistem kullanılmak zorundadır. Olası arızalar dışında tüm reçete işlemleri bu sistem üzerinden yapılmalıdır.
E-Reçete sorgulama nasıl yapılır?
E-Reçete sorgulama için E-Devlet sistemi kullanılmaktadır. E-Devlet sisteminde yer alan Sağlık Bakanlığı menüsü altından Medula sistemindeki reçete sorgulamaları başta olmak üzere diğer tüm sorgulamaları yapabilmeniz mümkündür. Fakat bunun için ilk olarak E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Aksi halde sorgulama sayfasına ulaşımınız engellenecektir.
REÇETE SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir