BURS BORÇ SORGULAMA

Üniversite okuyan ya da üniversiteye başlayacak öğrenciler için devlet tarafından maddi destek olması amacıyla burs verilmektedir. Başbakanlık bursu olarak geçen bu burs diğer kredilere göre farklıdır ve geri ödemesi yoktur. Bu nedenle oldukça seçici bir şekilde öğrenciler belirlenerek burs bağlanmaktadır. Maddi yönden gerçekten ihtiyacı olan kişiler tercih edilirken diğer öğrenciler için devlet kredi imkanı sunmaktadır.
Bursa başvurma
Bursa başvurma diğer kredi ve katkı paylarına başvurma zamanlarında olmaktadır. Burs başvuruları Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet adresi üzerinden yapılmaktadır. Bursla ilgili diğer işlemler ve duyurular da yine bu site üzerinden duyurulmaktadır. Burs almak isteyen adayların her yıl burs başvuru zamanlarını bu site üzerinden takip etmesi ve zamanında başvurması gerekmektedir.
Burs ne kadar?
Burstan herkes eşit şekilde yararlanmaktadır. Bu noktada önemli olan burs almaya hak kazanmaktır. Burs almaya hak kazanan öğrencilerin hepsine eşit miktarda burs ücreti ödenmektedir. Burs ücretlerine her yıl 20 TL zam yapılmaktadır. 2014 yılı itibari ile lisans öğrencileri 360 TL, yüksek lisans öğrencileri ise 560 TL almaktadır.
Burs kime verilir?
Bursta öncelikli olan öğrenciler vardır. Şehit ve gazi çocukları, milli sporcular, annesi ve babası vefat eden öğrenciler önceliklidir. Bununla birlikte maddi durumu yetersiz olan kişiler de başvurabilir. Maddi yetersizliği olan öğrencilerin verdiği beyanlar gerçek ve doğruysa burs onlar için de çıkabilmektedir.
BURS SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir