YEŞİLKART SORGULAMA

Günümüzde özellikle yaşlı ve güvencesi olma ihtimali olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması için yeşil kart adı altında destek sağlanmaktadır. Devlet tarafından sunulan bu yeşil kart imkanı sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar devlet sayesinde mağduriyetten kurtulmaktadır. Yeşil karttan yararlanmak adına bazı kriterler getirilmiştir ve bu kriterler 3816 nolu kanun ile belirtilmiştir.
Yeşil kart ne işe yarar?
Yeşil kart sanılanın aksine herhangi bir maaş kartı değildir. Yeşil kart, güvencesi olmayan ve maddi yönden yetersiz durumda olan kişilere verilen ve ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan bir karttır.
Yeşil kart şartları nelerdir?
Yeşil karttan yararlanmak için en önemli kriter hiçbir şekilde kişinin güvencesinin olmamasıdır. Herhangi bir şekilde güvencesi olan ve bundan yararlanan kişilerin yeşil kart alması mümkün değildir. Bunun haricinde aile içindeki geliri asgari ücretin üçte biri oranından yüksek olanlar ve 2022 nolu yasaya uymayanlar yeşil kart almak için başvuru yapsa dahi başvuru olumlu sonuçlanmaz.
Yeşil karta nasıl başvuru yapılır?
Yeşil kart için başvuru yapılırken istenen belgeler şöyledir;
Başvuru formu
Nüfus kayıt örneği
3 tane fotoğraf
Vergi dairesi, belediye, SSK ve BAĞKUR, emniyet müdürlüğünden alınacak tahkikat yazısı
Bu belgelerin temin edilmesi ile birlikte bölgedeki kaymakamlığa başvuru yaparak yeşil kart alabilirsiniz.
Yeşil kart nasıl sorgulanır?
Yeşil kartınızın poliçesini sorgulamak için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.
YEŞİLKART SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir