YAŞLILIK MAAŞI SORGULAMA

2013 yılının Ocak ayında yürürlüğe konulan yaşlılık maaşı ile yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere maddi yönden destek vermek amaçlanmıştır. Bu yönde düzenlemeler yapılarak bazı kriterler belirlenmiş ve bu kriterleri sağlayan kişilere yaşamı boyunca maaş bağlanarak maddi yönden zorluk çekmeden yaşaması sağlanmaktadır. Bu nedenle bu tür durumda olan kişiler, gerekli evraklarla birlikte kurumlara başvurarak yaşlılık maaşı almaya başlayabilir. Online sistemlerden de sorgulanan yaşlılık maaşı sorgulama sayesinde de yaşlılık maaşı alıp alamayacğaını kontrol ederek öğrenebilir.
Yaşlılık maaşı için başvuru nasıl yapılır?
Yaşlılık maaşı işlemleri Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden yaşlılık maaşına başvurmak isteyen kişiler kendi bölgesindeki vakıflar müdürlüğüne başvurmalıdır.
Yaşlılık maaşını kimler alabilir?
Yaşlılık maaşında en önemli kriter yaştır. 65 yaşın altındaki kişilere yaşlılık maaşının bağlanması mümkün değildir. sistem 65 yaş üzerindeki kişileri kapsamaktadır.
Yaşlılık maaşından kimler faydalanamaz?
Yaşlılık maaşından sigortası olan ya da emeklilik maaşı alan, muhtaçlık sınırı üzerinde bir geliri olan, ayrıldığı eşinden nafaka alanlar, çeşitli sebeplerden dolayı sabit bir geliri olanlar, bakımevi ve ya huzurevi gibi yerlerde yaşamını sürdürenlerin yaşlılık maaşı alması mümkün değildir. bu kişilerin başvuruları sistem tarafından kriterlere uymadığı için iptal edilmektedir.
Yaşlılık maaşı nasıl alınır?
Yaşlılık maaşı PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Yaşlılık maaşı alan kişiler yaşlılıktan ya da hastalıktan dolayı maaşını alamayacak durumdaysa bir yakını onun adına da maaşını resmi prosedürleri tamamladığı takdirde alabilmektedir.
YAŞLILIK MAAŞI SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir