UYAP DOSYA SORGULAMA

Ülkemizde en çok şikayet edilen konuların başında bürokrasinin yavaş işlemesi yer almaktadır. Bu nedenle de özellikle internetten yararlanma gayesi güdülmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından faaliyete geçirilen UYAP sistemi, bu konuda işleri oldukça hızlı bir hale getirmiştir. Adalet alanında çalışan her birimin yer aldığı bu ortak ağda dosya ve diğer bilgiler online sisteme yüklendiğinden dolayı her zaman için ulaşılabilir durumdadır ve üzerinde işlem yapılabilir.
UYAP’ın avantajları
UYAP bu özellikleri ile hem adalet alanında çalışan personellere hem de vatandaşlara büyük kolaylık sağlamaktadır. Saatlerce kuyruk bekleyerek dava hakkında bilgi almak yerine internet üzerinden günün her saatinde sorgulama yaparak davalar hakkında bilgi almak mümkündür. UYAP, Adalet Bakanlığı’na bağlı birimlere intikal etmiş durumlar hakkında tam bilgi vermektedir. Üstelik her birimin bağlı olmasından dolayı da bir konu ya da dava hakkında tam bilgi verebilmektedir.
UYAP’ı herkes kullanabilir mi?
UYAP, E-Devlet üzerinden erişilebilir durumdadır. Bu bakımdan UYAP’ı kullanmak için E-Devlet sistemine üye girişi yapmanız gerekir. Ardından UYAP sistem hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. E-Devlet’te yer alan Adalet bakanlığı menü altında bulunan UYAP hizmetlerinden UYAP işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Bu bölümde avukatlar için ayrı, barolar için ayrı, vatandaşlar ve kurumlar için ayrı giriş sayfaları hazırlanmıştır. Bu nedenle durumunuza göre bunlar arasında seçim yapmanız gerekir.
UYAP DOSYA SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir