PLAKADAN CEZA  SORGULAMA

Trafik sisteminde elektronik denetleme sistemleri kullanımı arttıkça araç sürücülerine verilen cezalarda da artış görülmektedir. Hatalı kullanım, kırmızı ışık ve yaya yolu ihlalleri, hız sınırını artış gibi sebeplerden dolayı sürücüler otomatik olarak tespit edilerek ceza almaktadır.
Ceza nasıl öğrenilir?
Trafikte çeşitli sebeplerle kesilen bu cezaları araç sürücüleri posta yolu ile öğrenmektedir. Ceza kesildikten sonra tebliğ edilmesi için postaya verilir ve ceza hakkında detaylı bilgilerin olduğu zarf araç sürücüsüne iletilir. Fakat adres bildiriminde eski adresi yer alan araç sürücülerin cezayı alması bu sebepten dolayı mümkün olmamaktadır. Cezasını öğrenemeyen birisi de cezası üzerinden sürekli faiz eklemesine sebep olur. Bu tür durumları önlemek adına ceza ödeme ve sorgulama sistemleri açılarak araç sürücülerin internet üzerinden kolayca ceza durumunu öğrenmesi sağlanmıştır.
Plakadan ceza sorgulama nasıl yapılır?
Araç sürücüleri, haklarında olan cezaları plakalarını sorgulayarak öğrenebilmektedir.  Bu sorgulama işlemleri E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet’te yer alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı menüsü altından tüm ceza ve trafik sorguları yapılabilmektedir. Burada plakanızı yazdıktan sonra araç plakanıza yazılmış ceza olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer sorgulama sonucunda herhangi bir ceza gözükmüyorsa o tarihe kadar herhangi bir ceza almadığınız anlamına gelmektedir. Ceza sorgulama sistemi, emniyet ile entegre olduğundan dolayı herhangi bir hata olması söz konusu değildir.
PLAKADAN CEZA  SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir