BELEDİYE BORÇ SORGULAMA

Ülkemizde ev sahibi olan kişiler için pek çok vergi ödemesi bulunmaktadır. Çöp vergisinden emlak vergisine kadar çeşitli adlar altında alınan bu vergiler, belediyeler tarafından toplanmaktadır ve borçlar belediyeler tarafından çıkartılmaktadır. Bu bakımdan halk arasında belediye borçları olarak bilenen borçlar, belediyeye olan vergi borçlarıdır. Belediye borç sorgulama yaparak bu borçlar hakkında bilgi almak mümkündür. Bunun için pek çok belediye internet sitesi üzerinden hizmet vermektedir. Bu internet siteleri aracılığı ile belediyeye olan borçlar sorgulanabilmekte, alınan hizmetlerle ilgili durum sorgulaması yapılabilmekte, diğer vergilerin zaman ve ödemeleri ile ilgili bilgi alınabilmektedir.
Belediye borçları nelerdir?
Vatandaşların belediyeye borç olarak yansıyan ödemeleri şöyledir; ilan reklam, tıbbi atık, emlak müdürlüğüne bağlı emlak vergi borçları, bölge taksi ruhsat ve borçları, altyapı hizmetleri, belediyeye ait özel hizmet borçları gibi borçlardır. Bu borçlarla ilgili bilgi almak için belediyelerin internet sitelerine giriş yaparak, borç bilgileriniz ile sorgulama yapmanız yeterli olacaktır. Bu sorgulamaların ardından dilerseniz borçlarınızı yine aynı sistem üzerinden ödemeniz mümkündür.
Bazı belediyeler, internet üzerinden bu hizmetler için herhangi bir hizmet sunmamaktadır. Bu nedenle vatandaşların bu belediyeye olan borçları ile ilgili bilgi alamsı online yollarla mümkün değildir. Bu vatandaşların tek bilgi kanalı, belediye vezne ve ilgili birimleridir. Bu birimlere başvuru yaparak borç sorgulamadan bilgi edinmeye kadar her türlü işlem çözümlenebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir