YSK SEÇMEN SORGULAMA

Seçim zamanlarında oy verme şartlarını sağlayan kişilerin nerede oy vereceğini kolayca öğrenebilmesi için seçmen bilgileri dijital ortama sağlanarak erişime açılmış durumdadır. Bu yenilik sayesinde seçimden çok önce vatandaşlar seçimler hakkında bilgi alarak olası sorunlar için de zaman kazanmaktadır.
Yurtdışında oy kullanma
Yurtdışında oy kullanacak kişiler için de sistem aynı şekilde işlemektedir. Yurtdışında oy kullanacak kişiler, oluşturulan seçim merkezlerine gitmeleri gerekir. Ayrıca buradaki kişiler, ikamet ettiklerine dair gerekli resme yazışmaları yapmalarıdır. Aksi takdirde kütüğü başka yerde olan birinin yurtdışında oy kullanması mümkün olmayacaktır.
Seçmen adres kaydı
Seçimlerde oy kullanacak kişilerin nerede oy kullanacağı kişinin ikametine bağlıdır. Kişinin resmi kayıtlarda ikamet ettiği yer neresiyse oy kullanacağı yer o civardaki bir seçim merkezi olacaktır. Bu nedenle kişilerin adres değişikliklerinde bunu adres sistemine kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Aksi halde seçim gibi durumlarda seçmen bilgileri eksik olduğu için oy verilecek yer çok farklı olacaktır.
Seçmen sorgulama
Seçimler öncesinde açılan online sistem üzerinden sorgulama yaparak nerede oy kullanılacağının öğrenilmesi mümkündür. Bunun için Yüksek Seçim Kurulu’nun sitesindeki sorgulama sayfasına girmeniz yeterlidir. Burada nüfusa kayıtlı olduğu il, T.C. kimlik numarası, sıra no bilgileri istenmektedir. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdiğiniz takdirde sorgulama sonucunda seçmen bilgileriniz çıkacaktır.
YSK SEÇMEN SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir