UYAP BORÇ SORGULAMA

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olarak yeni hizmete sokulan UYAP, daha hızlı bir şekilde işlemlerin gerçekleşmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan UYAP, Adalet Bakanlığı’na bağlı olan tüm birimleri online olarak birbirine bağlayan bir sistemdir.
UYAP’ın avantajları nedir?
UYAP’ın sunduğu en büyük avantaj işlemlerin hızlı bir şekilde yapılabilmesidir. Bürokrasinin hızlı işlemesini sağlayan UYAP’ta özellikle dosya aktarımları ve işlemlerin takibi oldukça kolaydır.
UYAP’ı kim kullanır?
UYAP, Adalet Bakanlığı’na bağlı birimlerin vazifesinde olan tüm işlemler için kullanılmaktadır. Bu bakımdan sadece resmi makamlardaki görevliler değil, avukatlar ve vatandaşlar da bu UYAP sistemini kullanabilmektedir.
UYAP nasıl kullanılır?
UYAP’ı kullanmak isteyen vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinden işlemlerini yürütebilmektedir. Bunun için ilk olarak E-Devlet’e üye olması gerekir. Ardından E-Devlet üzerinden Adalet Bakanlığı başlığı altındaki sorgulamalarla UYAP sistemi kullanılabilir.
UYAP borcu nedir?
UYAP, kişilerin davalarını, hakkında çıkan cezai işlemleri görebileceği bir sistemdir. Bu nedenle kişilerin UYAP sistemi üzerinden çıkan borçlarına genelleme yapılarak UYAP borcu olarak tabir edilmektedir. Bu nedenle Adalet Bakanlığı üzerinden yapılacak işlemlerinizde hakkınızda herhangi bir borç olup olmadığını UYAP borç sorgulama bölümü sayesinde yapabilirsiniz.
Özellikle İcra hakkında bir işlem yürütülüyorsa kişilerin borcu çıkmakta ve UYAP üzerinden bu borç durumu sorgulanabilmektedir. Bu sorgulama ile borcunuzun güncel halini öğrenerek ödeme yapabilirsiniz.
UYAP BORÇ SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir