SGK İŞ GÖREMEZLİK SORGULAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, işten ayrılan ya da ayrılmak zorunda kalan çalışanlara, maddi yönde destek yapılmaktadır. çalışan kişilerin özellikle iş yerinde geçiridği kaza gibi durumlarda geçici olarak işe gelemeyecek durumda olması hallerinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş göremezlik ödeneği yapılmaktadır. halk arasında her ne kadar bu düzenleme, analık hakkı, doğum parası gibi isimlerle adlandırılsa da sigortadaki resmi adı iş göremezlikdir. Bu şekilde ödeme almayı hak eden kişiler, internet üzerinden sorgulama yaparka iş göremelzlik durumları hakkında bilgi alabilmektedir. Bunun için SGK iş göremezlik sorgulama yapabilmek mümkündür.
İşgöremezlik şartları
İş göremezlik alınması için baız şartlar getirilmiştir. Düzenlemede açık bir şekilde belirtilen bu şartlara göre kişinin işgöremezlik alabilmesi adına, bir iş hastalığına yakalanması, çalıştığı yerde bir iş kazası geçirmesi, bayanlar için doğum gibi durumların yaşanması gibi şartlar aranmaktadır. Bir kişinin işten isteyerek ayrılması, keyfi raporlar alması gibi durumlarda iş göremezlik ödeneğini çıkması mümkün dğeildir. Bu şekilde hileli yollara başvuran kişiler tespit edildiği takdirde haklarında işlem başlatılmaktadır.
İşgöremezlik sorgulama
İşgöremezlik sorgulama işlemleri E-Devlet sistemi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi üzerinden gerçekleşmektedir. Bu bakımdan vatandaşlar istedikleri site üzerinden bu sorgulamayı yapaiblmektedir. Sorgulama yapmak için sistemde yer alan tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmalısnız. Ardından sistem tarafından iş göremezlik durumunuz detaylı bir şekilde yayınlanacaktır.
SGK İŞ GÖREMEZLİK SORGULAMAK İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir