NÜFUS SORGULAMA

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her vatandaş devlet tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtlar en ince ayrıntısına kadar tutulmaktadır. Devlet tarafından verilen TC kimlik numarası ile kişinin tüm nüfus bilgilerine ulaşmak mümkündür. Her vatandaşın nüfus kâğıdında bulunan bilgiler kişinin kendisine aittir ve devlet tarafından verilmektedir. Bu bilgiler kişiye özgü olmaktadır.
Nüfus sorgulama yapıldığında kişiye ait kütük bilgilerine ulaşılabilmektedir. Bu bilgiler arasında vatandaşın bağlı bulunduğu il, ilçe gibi yer bilgileri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kişinin ailesinde bulunan kişiler de vatandaşın nüfus sorgulamasında çıkmaktadır.
Aileler çocuk sahibi oldukları zaman geç kalmadan nüfusa bildirmeli ve kayıt ettirmelidirler. Bu sayede çocuk kendi anne ve babasının nüfusuna bağlanış olacaklardır. Her doğan çocuğa ayrı bir kimlik numarası verilmektedir.
Nüfus sorgulama işlemleri nüfus müdürlüklerinde yapılacağı gibi internetten de kolayca yapılabilmektedir. İnternetten sorgulama yapılabilmesi için kişinin mutlaka TC kimlik numarasını bilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde işlem yapması mümkün değildir. Aynı şekilde nüfus müdürlüklerinde işlem yapabilmesi için kişinin nüfus cüzdanının yanında bulunması gerekmektedir. Çünkü bu bilgiler gizlidir ve yalnızca kişinin kendisine verilmektedir. Başka birine verildiği zaman kişi bunları kötüye kullanabilir. Bu nedenle devlet bu şekilde önlem almış ve kişinin kendisinden başkasına nüfus bilgilerini vermemektedir. Bu bilgileri öğrenmek için nüfus müdürlüklerine gidecek olan kişinin gitmeden önce nüfus cüzdanlarını kontrol edip o şekilde gitmeleri daha iyi olacaktır.
NÜFUS SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir