ÜZERİNE KAYITLI HAT SORGULAMA

Yasal düzenlemelerden önce bir kişi üzerinde kolayca hat açılabildiği gibi, açık hatlar alınarak başkalarına da satılabilmekteydi. Bu tür durumlarda özellikle hattı ile ilgili işlem yapmak isteyen kişiler, hat sahibi olmadığı için hattı üzerinden mağdur olabilmekteydi. Bu tür durumları önlemek adına artık açık hatların satışı yasaklandığı gibi hat sorgulama işlemleri ile kişilerin üzerlerine kayıtlı hat olup olmadığını sorgulabildiği sistem geliştirildi. Bu sayede vatandaşlar, üzerine hat olup olmadığı, varlığından haberdar olmadığı hatları sorgulayarak öğrenebilmekte ve gerekli başvuruları yaparak bu hatları kapattırabilmektedir.
Kayıtlı hat sorgulama nasıl yapılır?
Kayıtlı hat sorgulaması yapmak için sorgulama sayfasına giriş yaptıktan sonra istenilen bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu sayfada ilk olarak üyelik girişi yapmanız gerekmektedir. Bunun için cep telefonu onayı gerekir. Tüm bu işlemleri yapmanız güvenlik açısından zorunlu tutulmuştur. Bu işlemleri yaptıktan sonra sistem otomatik olarak T.C. kimlik numaranız üzerinden sorgulama yaparak adınıza olan hatları listeleyecektir.
Tüm operatörlerde hat sorgulama
Yapılan bu işlemlerde Türkiye’de kullanıma açık operatörlerde sorgulama yapılmaktadır. Bu nedenle bu sistemde gözükmeyen bir hattınızın olması söz konusu olmamaktadır.
İstenilmeyen hattı iptal etme
Sorgulamalar sonucunda adınıza hat olduğunu öğrendiyseniz bunu iptal etme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için hangi operatörde hattınız gözüküyorsa o operatörün müşteri hizmetlerine bağlanarak ya da direk bayilerine giderek iptal işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
ÜZERİNE KAYITLI HAT SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir