GELİR TESTİ SONUCU SORGULAMA

Ülkemizde Genel Sağlık Sigorta uygulamasının yürürlüğe girmesi ile birlikte ortaya çıkan bir uygulama da gelir testi olmuştur. Gelir testi sayesinde bir kişinin ve varsa ailesinin geliri tespit edilerek ortalaması alınmaktadır. Bu hesaplamanın ardından kişinin Genel Sağlık Sigortası için primleri belirlenmektedir. Gelir testi yaptıran bir kişi internet üzerinden gelir testi sonucu sorgulama yaparak yapılan gelir testinin durumunu öğrenebilir.
Genel Sağlık Sigortası nedir?
1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası herhangi bir güvencesi olmayan kişiler için geçerlidir. Bu kişilere devlet tarafından sağlanan Genel Sağlık Sigortası güvencesi ile sağlık gibi hizmetlerden sigortalı gibi yararlanmak mümkündür. Fakat bu hizmetlerden yararlanıldığı sırada kişi için Genel Sağlık Sigortası prim borcu çıkmaktadır. Normal sigorta öder gibi kişilerin Genel Sağlık Sigortası borçlarını ödemesi gerekir. Aksi halde biriken bu borçlar oldukça yüksek meblağlara ulaşabilmektedir.
Genel Sağlık Sigortasına tabi olan kişilerin diğer bir deyişle herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin devlet tarafından zorunlu tutulan Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanırken ne kadar prim ödeyeceğinin belirlenmesi için gelir testi yapılmaktadır. Gelir testinde sadece kişinin değil, bakmakla yükümlü olduğu, birlikte yaşadığı ve ailesinin gelirleri göz önünde bulundurulmaktadır. Bu sorgulamanın yapılması, vatandaşların menfaatinedir. Aksi halde düzenlemede öngörülen sabit ücret üzerinden prim borçlandırılması yapılmaktadır.
GELİR TESTİ SONUCU SORGULAMAK İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir