2B SORGULAMA

Devlet tarafından bazı araziler için kamulaştırma ya da hazine adına sınırlar dışına çıkartma yapılabilmektedir. Bu tür durumlar için yasalarla bu yetkiler hükümete verilmiş durumdadır. Hazine adına belli bir arazinin orman sınıfından çıkartılması işlemine kısaca 2B denilmektedir. Bu konuyla ilgili gerekli düzenleme 6831 Orman Kanunu’nda yapılmış ve bu kanunun kısaltması olarak 2B olarak bu düzenleme adlandırılmıştır. 2B sorgulama yaparak bu düzenlemenin uygulandığı alanlar hakkında bilgi edinmek mümkündür.
2B yasası
2B yasası 1981 yılından beri ülkemizde yürürlüktedir. 2B yasasındaki temel amaç orman vasfını kaybetmiş, tüm tarım ve orman arazilerinin kamuya kazandırılmasıdır. Bu noktada bu tür alanlarda yapılan 2B işlemlerinin ardından arazinin özelleştirilmesi ya da kiralanması da söz konusudur. Bununla ilgili herhangi bir talimat bulunmamakla birlikte yapılan düzenlemenin ardından bu konu hakkında devlet yetkilileri tarafından karar verilmektedir.
2B sorgulama
Bu düzenlemelerle ilgili tüm vatandaşların bilgi edinmesi mümkündür. İnternet üzerinden 2B sorgulama yaparak merak edilen, öğrenilmek istenen bölgelerle ilgili devlet düzenlemeleri görülebilmektedir. Bu tür işlemlerde yetkili kurum Milli Emlak Genel Müdürlüğü’dür. Bu nedenle internet üzerinden sorgulama yapmak isteyen vatandaşların Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden sorgulama ekranına ulaşması gerekmektedir. Sorgulama ekranında adım adım sorgulama yapmak istediğiniz bölgeyi seçmeniz gerekmektedir. Önce il, arından o ile bağlı ilçe ve son olarak kişisel bilgilerin girilmesi yeterli olmaktadır. Sorgulama sonucunda herhangi bir durum varsa sistem tarafından kullanıcıya sunulmaktadır.
2B SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir