SGK ÇEYİZ PARASI SORGULAMA

Halk arasında nikah parası veya çeyiz parası olarak da bilinen evlenme ödeneği, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun sosyal güvenlik mevzuatında bulunan ölüm sigortası kolundan sağlanmakta olan yardımlardan birisi olarak evlenme ödeneği öne çıkmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu sosyal güvenlik mevzuatına göre verilen evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamı içerisindeki anne veya babasından gelir ya da aylık alan kız çocuklarına evlenmeleri durumunda verilmekte olan parasal yardımı ifade eder.
Evlenme ödeneği yani çeyiz parasından sadece anne veya babasından gelir/ aylık alan kız çocukları yararlanabilir. Erkek çocukları için böyle bir hak söz konusu değildir. Kız çocukları için çeyiz parasına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iki ana şart belirlenmiştir. Bu şartlardan ilki ölüm gelir veya aylığı almak iken ikincisi gelir veya aylığı alırken evlenmiş olunmasıdır.
Çeyiz Parası Ödendi Mi?
Çeyiz parası alabilmek için kız çocuklarının talepte bulunmaları gerekiyor. Bu ödenekten yararlanmak isteyen kız çocuklarının SGK İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. SGK çeyiz parası sorgulama işlemine gelince SGK asla elden ödeme yapmamaktadır. SGK tüm ödemelerinde olduğu gibi kişi tarafından açılan bir banka hesabına veya SGK kendisinin kişiye en yakın banka şubesinden açacağı bir hesaba ödeme yapmaktadır.
Çeyiz parası sorgulama işleminde Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeye dair kişinin iletişim adresine ilgili ödeme evrakını göndererek, ödemeye dair bilgi vermektedir. Diğer konulara ilişkin olarak bilgi alabilmek isteyen kişilerin ise SGK’ nın Alo 170 numarasını arayarak, en doğru bilgiye ulaşabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir