ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ SORGULAMA

Belediyelerin çok daha temiz ve çok daha sağlıklı alanlar yaratabilmek amacı ile vatandaşlara sunmakta olan çevre temizleme hizmetine ilişkin olarak vatandaşların belediyeye çevre temizlik vergisi ödemesi gerekiyor. Çevre temizlik vergisi yasal olarak belediyenin sunmuş olduğu temizlik hizmetlerinden faydalanan konut, işyeri ve diğer biçimde kullanılan yapıları kapsamaktadır.
Günümüzde belediyeler tarafından konutların çevre temizlik vergileri su faturalarına yansıtılırken, işyeri ve diğer biçimde kullanılmakta olan yapı sahiplerinin belediyeye giderek çevre temizlik vergisi ödemelerini yapmaları gerekmektedir. Ödemesi yapılmayan veya geç yapılan çevre temizlik vergilerine belediye tarafından kanunen faiz uygulaması yapılmaktadır.
Çevre Temizlik Vergisi Borç Sorgulama ve Ödeme
İnternetin son derece yoğun şekilde hayatın içerisinde yer aldığı bu günlerde vatandaşlar internette çevre temizlik vergisi sorgulama işlemi yapmak istiyor. Ancak çevre temizlik vergisine ilişkin bu sorgulamayı yapabilmeleri için vatandaşların gayrimenkullerinin bulunduğu bölge belediyesinin e belediye hizmetlerinin olması gerekmektedir. Son yıllarda devlet kurumlarındaki online hizmet atılımları ile günümüzde hemen hemen tüm belediyelerde e belediye hizmetleri bulunmaktadır. Ayrıca e devlet sistemindeki belediye hizmetleri sayfasından bağlı bulunan belediyenin uygulamaları arasındaki borç bilgileri sorgulama sayfasından çevre temizlik vergisi sorgulamanızı yapabilirsiniz. Ancak bu işlem için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. ( E devlet şifrenizi herhangi PTT şubesinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz)
Bu sayede vatandaşlar gayrimenkullerinin bulunduğu ve çevre temizlik vergisi ödemekle yükümlü oldukları belediyenin resmi web sitelerinde bulunan e belediye hizmetleri sayesinde çevre temizlik vergisi sorgulama işlemlerini online olarak kolayca yapabiliyor. Güncel çevre temizlik vergisi borcu olup olmadığını ve varsa ne kadar olduğu gibi bilgilere bu sorgulamayla ulaşılabiliyor. Bazı belediyeler çevre temizlik vergisi ödeme işlemlerini de e belediye hizmetleri ile yapabilme imkanı sunarken, bazı belediyelerde çevre temizlik vergisi borç ödemesi belediyeye gidilerek yapılmaktadır.
E DEVLET ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ SORGULAMA İÇİN:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir