SİGORTA SORGULAMA

Ülkemizde tüm sigorta işlemleri SGK adı altında toplanarak tek bir merkeze alınmıştır. Artık sigorta prim yatırma, sigorta açtırma, sigorta sorgulama işlemleri bu sistem üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sisteminin de geliştirilmesi ile sigortalar hakkındaki tüm sorgulama işlemleri E-Devlet’e geçirilmiştir.
Sigorta nedir?
Sigorta, insanların emekli olduktan sonra aylık maaş almasını ve sigorta prim ödeme süresi boyunca da devletin sunduğu sağlık vs. gibi hizmetlerden yararlanma hakkı sağlamaktadır. Bu nedenle herkes için oldukça cazip ve gerekli bir hizmettir. Günümüzde devlet tarafından sağlanan sigorta hizmetlerinin yanında özel sigortalar da oldukça yayılmıştır. Bu özel sigortalar da aynı şekilde işlemekte ve farklı cazip fırsatlar yaratabilmektedir. Bankalar ve özel sektörler aracılığı ile yapılan bu sigortalardan da isteyen kişiler faydalanabilir. Bu sigortalarda prim ödeme zamanları ve emeklilik durumları devletin sunduğu sigorta hizmetinden farklı olabilmektedir. Bu nedenle hangi kurum üzerinden sigorta yaptırmak istiyorsanız şartlarını öğrenmeniz gerekir.
Sigorta nasıl sorgulanır?
Sigorta sorgulamak için E-Devlet’e üye olmak gerekmektedir. E-Devlet’e üyelik bilgileri ile giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altındaki sorgulama linklerinden istediğinizi tıklayarak sorgulamanızı yapabilirsiniz. Burada sizden sigorta bilgileriniz istenebilir.
Sigorta bilgilerine ulaşma
Sigorta bilgilerinize sorgulama sayfası ile ulaşabilirsiniz. Burada sigorta priminizin ne kadar olduğunu, kaç gün sigortanızın ödendiğini yıllık ve aylık bazda bulabilirsiniz. Üstelik özellikle çalışan kişiler sigortalarının düzenli ödenip ödenmediğini bu sayfalar sayesinde öğrenerek mağdur olmaktan kurtulabilirsiniz.
SİGORTA SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir