ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇ SORGULAMA

Öğrencilerin rahat bir şekilde öğrencilik dönemi geçirmesi için maddi yönden devlet tarafından desteklenmektedir. Öğrenim kredisi adı altında verilen bu destek, geri ödemeli bir yardımdır ve öğrencilik hayatından sonra kişiden tahsil edilir.
Öğrenim kredisi kimler içindir?
Öğrenim kredisi, üniversite okuyacak herkes için başvuruya açıktır. Başvurular sonucunda öğrenim kredisini almaya hak kazanan öğrencilere kredi bağlanmaktadır. Bu noktada başvuran kişilerin büyük bir kısmı kabul edilse de bazı kriterlere uymayan, yüksek geliri olan ailelerin çocukları için kredi çıkmayabilmektedir.
Öğrenim kredisi nasıl alınır?
Öğrenim kredisini almak için başvuru yapmak ve başvurunun onaylanması gerekmektedir. Tüm bu prosedürler gerçekleştikten sonra öğrenim kredisi öğrenciye bağlanır. Öğrenim kredisi Ziraat Bankası ile çalışmaktadır ve bu nedenle krediler Ziraat Bankası ATM ve bankalarından alınabilmektedir. Öğrenim kredisi almaya hak kazanan kişilere otomatik olarak bankamatik kartı çıkarılmaktadır. Öğrenciler bu kart aracılığı ile paralarını her ay çekebilmektedir.
Öğrenim kredisi geri ödeme
Öğrenim kredisinde geri ödeme süresi öğrenim bittikten sonraki 2 yıldır. Eğitim hayatı biten öğrenci, 2 yılın ardından geri ödemeye başlar. Bu geri ödeme de taksitli bir şekilde yapılmaktadır. Taksit taksit alınan geri ödemeler sayesinde öğrenciler zorlanmadan aldıkları kredileri kapatabilmektedir.
Kredi durumu ve geri ödeme koşulları internet üzerinden öğrenilebilmektedir. E- Devlet üzerinden yapılan sorgular sayesinde kredi durumunuz ile ilgili tüm bilgileri alabilirsiniz.
ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇ SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir