İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU

Kişilerin kendi özel isteğiyle işten ayrılması dışında kovulması, işyerinin kapanması, el değiştirmesi gibi özel durumlarda mağdur kalan ve hiçbir geliri olmayan kişilere devlet tarafından bağlanan maaşa işsizlik maaşı yani işsizlik ödeneği denir.
İşsizlik ödeneğine hak kazanmak için, en az 600 gün çalışmış ve prim ödemiş olup bu 600 günün 120 günü kesintisiz olmak üzere, kendi isteği ve kendi kusurları dışında işsiz kalanlar işsizlik ödeneğini almaya hak kazanabilir.

İşsizlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

En son ayrıldığınız işten, işvereninizin düzenleyeceği işten ayrılma bildirgesi ve nüfus cüzdanınızla ile birlikte, 1 ay içerisinde İŞKUR Müdürlüğüne başvurarak kayıt yaptırmalısınız. Ve İşkur vereceği talep dilekçesini doldurmanız gerekmektedir.
İşsizlik ödeneği başvurusu sonucu İşkur incelemeleri başlatıp işsizlik maaşını almaya uygun olup olmadığınıza karar verecektir. Almaya hak kazandığınız takdirde ödeme kararı tarafınıza bildirilecektir. İşsizlik ödeneği başvurusu süreci bu şekildedir. İşsizlik ödeneğinden faydalanırken başka bir yerden gelirinizin olduğu tespit edilirse, işsizlik maaşınız ve işsizlik sigortanız kesilecektir.

İŞSİZLİK MAAŞI SORGULAMA İÇİN:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir