ÇALINTI TELEFON SORGULAMA

Teknolojinin yeni nesil döneminde öne çıkan akıllı cep telefonları ile günlük yaşantı içerisinde pek çok farklı alanda büyük kolaylıklardan ve yeniliklerden yararlanılabiliyor. Bu kapsamda günümüzde en büyük sorunlardan birisi cep telefonlarının ve akıllı cihazların çalınmasıdır. Çeşitli sebepler dolayısı ile çalınan veya kayıp olan cep telefonlarına ilişkin olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulan hizmetler bulunmaktadır.
Her ne kadar kayıp ya da çalıntı olan cihazın bulunarak, sahibine teslimi hizmetini vermiyor olmasa da BTK çalıntı veya kayıp ihbarı yapılması durumunda cihazın servis hizmetlerini sonlandırmaktadır. Böylelikle cihazı elinde bulunduran kişinin cihazın çalıntı olduğunu bilmesi veya çalan kişinin cihazın çalıntı olduğundan bilgi sahibi olunduğunun bilmesini sağlamaktadır. Servisleri kapatıldığından da cihazın hiçbir yükümlülüğü bulunmamaktadır.
IMEI Numarasından Çalıntı Telefon Sorgulama
BTK aynı zamanda da çalıntı telefon sorgulama işlemi ile vatandaşların cihazın çalıntı olup olmadığı hakkında bilgi alabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca vatandaşlar çalıntı veya kayıp ihbarında bulundukları cep telefonları için BTK tarafından onay verilip verilmediğini de bu şekilde görüntüleyebiliyor.
BTK’ nın resmi web sitesi üzerinde yer almakta olan Mobil Cihaz Kayıt Sistemi ( MCKS ) sayfasında çalıntı telefon sorgulama için IMEI sorgulaması yapılabiliyor. Sayfada artık sorgulamanın e devlet sistemi üzerinden yapılmaya başlanması nedeni ile vatandaşların sorgulama işlemi için kamu hizmetlerindeki ortak portal olan e devlet sistemindeki BTK ilgili sorgulama sayfasına yönlendirme bulunuyor. Buradan kolayca sorgulamanızı yaparak, elinizdeki cihazın çalıntı ve kayıp durumuna ilişkin bilgi alabilirsiniz.
ÇALINTI TELEFON SORGULAMA İÇİN:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir