ÇKS SORGULAMA

Tarım ülkesi olan Türkiye’de çiftçini desteklenebilmesi ve tarımsal faaliyetlerinin geliştirilebilmesi amacı ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Tarımsal desteklemelerin, denetlenmesi, izlenebilmesi, rapor haline getirilebilmesi ve sorgulanabilmesi gibi konularda doğru ve sağlıklı verilerin ortaya çıkarılabilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi ( ÇKS ) bakanlık tarafından faaliyete geçirilmiştir. Bu sistem çiftçi bilgilerinin merkezi bir veri tabanı üzerinde toplanmasını zorunlu hale getiren bir kayıt sistemidir.
Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından hizmete sunulan ÇKS üzerinde aktif olarak tarımsal faaliyetler gerçekleştirmekte olan çiftçilerin özlük bilgilerinin, çalışmalarında kullandıkları arazi ve hayvan gibi varlıkların, ürün deseninin ve ortalama verimlerin kayıt altında bulunmaktadır. Ayrıca tarımsal desteklemelerin uygulamakta olduğu, izlendiği, denetlendiği ve tarım politikalarının gerçekleştirilmesi ve planlanmasında yararlanılmakta olan bir sistemdir.
ÇKS Sorgulamaları Nasıl Yapılır?
Üreticilerin tarımsal desteklerden yararlanabilmeleri için ÇKS kayıtlarını her yıl kesinlikle güncellemeleri gerekiyor. Günümüzde çiftçi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ nın resmi web sitesinden kolayca erişebilecekleri ÇKS hizmet sayfasında ÇKS sorgulama yapabiliyor. Tarım Bakanlığı Köy İşleri Bakanlığı ÇKS Bilgi yani Çiftçi Bilgilendirme Servisi sayfasında sağ alt kısımdaki giriş penceresinden sorgulama yapılabiliyor.
ÇKS sorgulama işlemi için TC kimlik numarası veya vergi numarası girilmesi gerekiyor. Resim doğrulama ile giriş sekmesinden ÇKS’ de bulunan güncel verilerin tüm detaylarına anında ulaşabilme imkanı bulunuyor. Çiftçi Kayıt Sistemi, Türkvet, Organik Tarım Bilgi Sistemi, Örtüaltı Kayıt Sistemi, Arıcılık Kayıt Sistemi ve İyi Tarım Uygulamaları Kayıt Sistemi’ nde üretim ve yetiştiricilik bilgilerine bu sorgulama ekranında ulaşılabiliyor.
ÇKS SORGULAMA İÇİN:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir