ÇALINTI ARAÇ SORGULAMA

Türkiye’de trafikte son derece zengin bir araç çeşitliliği bulunuyor. Özellikle de son yıllarda otomobil sektöründe son derece hızlı gelişmeler yaşanması ile birlikte otomobil alanında oldukça zengin bir çeşitlilik ortaya çıkmış ve trafikte bulunan araç sayısı son derece yüksek oranlara ulaşmıştır. Bu durumda hem sıfır hem de ikinci el otomobil piyasasının oldukça yoğun şekilde ilgi görmesine neden oluyor.
Plakadan Aracın Çalıntı Olup Olmadığını Öğren
Arabasını yenilemek isteyen veya araba almak isteyenler için sıfır piyasada olduğu kadar ikinci el otomobil piyasasında zengin bir çeşitlilik bulunuyor. Ancak son yıllarda artan hırsızlık olayları nedeni ile özellikle de ikinci el otomobil alımlarında çalıntı araçlar ile karşı karşıya kalabilmek çok daha yüksek oranlara ulaşmıştır. Bu duruma karşı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından e devlet sistemi üzerinden vatandaşlara bu sorgulama ekranı hizmete sunulmuştur. Bu sorgulama ekranı yardımı ile çalıntı araç sorgulama yapılarak, plakasından aracın çalıntı olup olmadığı sorgulanabiliyor.
E devlet sisteminden yapabileceğiniz bu çalıntı araç sorgulama için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekeceğinden e devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre almalısınız. Aldığınız şifre ve TC kimlik numaranız ile e devlet sistemine giriş yaparak, Emniyet Genel Müdürlüğü araç sorgulama ekranından sorgulamak istediğiniz araç plakasını girerek, sorgulamanızı yapabilirsiniz.
Plakasından sorguladığınız aracını çalıntı olup olmadığını bu şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca aracın ruhsat tarihi, tescil birimi, model yılı, rengi, markasını ve hak mahrumiyeti olup olmadığı gibi bilgilere de ayrıntıları ile ulaşabilirsiniz.
ÇALINTI ARAÇ SORGULAMA İÇİN:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir