SSK RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR?

SSK rapor parası halen çalışmaya devam eden fakat herhangi bir sağlık nedeni ile iş göremez hale gelip bir sağlık kuruluşundan rapor alan kişilere uygulanmaktadır. Rapor parası alabilmesi için kişinin sigortalı olarak çalışmaya devam ediyor olması gerekmektedir. Rapor alan kişinin raporunu sosyal güvelik kurumuna mutlaka bildirmesi gerekmektedir. Aksi halde rapor parası alınamaz.
Sosyal güvenlik kurumu alınan rapordan iki gün eksilterek rapor parasını hesaplar. Bu nedenle rapor parası alınabilmesi için alınan raporun en az üç gün olması gerekmektedir.  Verilen rapor parası sayesinde çalışamaz durumda olan kişi mağdur olmayarak hayatına devam eder. Rapor parasının alınması için rapor alınmadan önceki 90 günün priminin mutlaka yatırılmış olması gerekmektedir.
Rapor parasını alan yani rapor alan ve sosyal güvenlik kurumuna başvurarak onay alan kişinin merak ettiği konu SSK rapor parasının ne zaman yatacağıdır. SSK rapor parasının yatması için mutlaka kurum tarafından raporun onaylanması gerekmektedir. Bu inceleme genellikle bir ay sürmektedir. Sonucu vatandaşlar internetten rahatlıkla öğrenebilirler. Onaylanan rapor paraları Ziraat Bankası’na yatırılır. SSK rapor parası hemen yatırılamaz. Çünkü işlemler hemen gerçekleşmemektedir. SSK rapor parasının yatıp yatmadığını vatandaşlar internetten sorgulayabilirler.
Sorgulama yapılırken açılan sayfada kişinin ilk olarak uyruğunu seçerek devam etmesi gerekmektedir. Ardından TC kimlik numarası, doğum yılı, nüfus cüzdanı üzerinde bulunan cilt numarası ve ekrandaki güvenlik kodu girilerek işleme devam edilmesi gerekmektedir. Bu işlemler yapıldıktan sonra istenilen bilgilere ulaşılmış olacaktır.
SSK RAPOR PARASI SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir