SGK RAPOR PARASI

SGK rapor parası alabilmesi kişinin sigortalı olup çalışmaya devam ediyor olması gerekmektedir. Çalışan bir vatandaş sağlık nedenlerinden dolayı sağlık kuruluşlarından rapor alırlar. Bu raporun olduğu süreçte çalışamazlar. Fakat bu süreçte maddi gelirlerini yani çalışanın ücretini sosyal güvenlik kurumu öder. Bu sayede vatandaşlar sağlık nedenlerinden dolayı çalışamadıkları zamanlarda da ücretlerini alabiliyorlar ve maddi bir zarara uğramıyorlar.
SSK rapor parası nasıl hesaplanır?
SSK rapor parası hesaplanırken kişinin sağlık kuruluşundan aldığı rapordaki gün sayısına bakılır. Fakat buradaki raporlu günlerden Sosyal Güvenlik Kurumu iki gün kesinti yapar. Bu nedenle bir kişinin rapor parası alabilmesi için raporlu olduğu günün en az üç gün olması gerekmektedir. Eğer üç günden az ise rapor parası alınamaz.
SSK rapor parası hesaplama
SSK rapor parasını rapor alan kişi internetten sorgulama yaparak öğrenebilir. Fakat sorgulama yapmak için mutlaka bilinmesi gereken bilgiler vardır. Eğer kişi bu bilgileri biliyorsa devletin resmi sitesine giriş yaparak rapor parası ile ilgili bilgiler öğrenilebilir. Rapor parasının geçerli olabilmesi için ilk olarak raporla ilgili belge ve evrakların sosyal güvenlik kurumuna ulaşmış olması gerekmektedir. Ardından internette sorgulama yapılarak bilgiler öğrenilebilir.
Açılan sayfada ilk olarak kişi uyruğunu seçmelidir. Ardından TC kimlik numarasını girmelidir. Daha sonra nüfusa bağlı olduğu ili seçtikten sonra nüfus cüzdanındaki cilt numarası girilmelidir. Bu bilgiler girildikten daha sonra doğum yılı girilerek ekrandaki güvenlik kodu da doğru bir şekilde girilmelidir.
SGK RAPOR PARASI SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir