NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ BORÇ SORGULAMA

Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının işlemlerini kolaylaştırmak için döneme ayak uydurmuş ve çoğu işlemi internetten halledilebilir hale getirmiştir. Devletin her kurumunun kendine ait internet sitesi bulunmaktadır. Bu sayede vatandaşlar yapmak istedikleri işlemle ilgili kurumun internet sitesine girerek sırada beklemeden, çok fazla zaman harcamadan istedikleri işlemleri yapabilmektedirler.
Eğer bir kimse nüfus müdürlüğüne borcu olup olmadığını öğrenmek istiyorsa internette sorgulama yaparak kurumun internet sitesine giriş yapabilir. Siteye girdikten daha sonra istenilen bilgiler girilmelidir. Devlet kuruluşlarının resmi sitelerinde işlem yapabilmek için kişinin mutlaka kimlik bilgilerini biliyor olması gerekmektedir. Bu nedenle eğer nüfus cüzdanı yanındaysa bu işlemleri daha rahat yerine getirebilecektir.
Açılan nüfus müdürlüğü borç sorgulama sayfasında istenilen bilgiler arasında ilk olarak kişin adı ve soyadı yer almaktadır. Ardından kişi TC kimlik numarasını girmelidir. Diğer istenen bilgi ise nüfus kâğıdının üzerinde yer alan nüfus cüzdanı seri numarasını yazması gerekmektedir. Kişinin anne kızlık soyadını da biliyor olması gerekmektedir. Eğer kişi annesine ait kızlık soyadını bilmiyorsa eşinin, babasının, annesinin, çocuğunun TC kimlik numarasını da girerek işlemini gerçekleştirebilir. Ardından sayfada yer alan güvenlik kodu da girilerek devam tuşuna basıldığında nüfus müdürlüğüme ait borç miktarı ve borçla ilgili bilgilere ulaşılabilir. Borcun neden kaynaklandığı ve ödenecek tutar bu bilgiler arasında yer almaktadır. Borcun hangi kurum tarafından yazıldığı da açılan sayfada bulunmaktadır.
NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ BORÇ SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir