DOĞUM RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR?

Doğum rapor parası ne zaman yatar ve rapor parası sorgulama işlemlerinizi yazımızda sizlere açıklayacağız. Sosyal güvenlik kurumu insanların yaşamları boyunca gerek sağlık, gerek ücrete tabi tutulabilmesi gibi işlemlerin gerçekleşebilmesi adına olan bir kuruluştur. İnsanlar çalıştığı esnada doğum yaparak bir çocuk sahibi olabilirler. Sosyal güvenlik kurumu bu durumda çalışana çalışma hayatını geçici olarak durdurması gerektiği için alacağı ücret maliyetinin kesilmesinden kaynaklanan mağduriyeti yaşamaması adına doğum parası adı altında cüzi bir miktar ücret ödemektedir.
İşçinin İşverene bu durumu bilgilendirmesi ve doğum parası için başvurunun yapılmasını talep etmeli bunun akabinde işverenin, işçinin çalışamayacağı bu dönemi sosyal güvenlik kurumuna bildirmeli ve yapılması gereken işlem sıralarını uygulamalıdır. Bunun akabinde işçi için sosyal güvenlik kurumu tarafından oluşturulan izinli raporu, alacağı doğum rapor parası ücreti belirlenir.
Sonrasında sosyal güvenlik kurumu tarafından işçiye ait bulunan banka hesap numarasına bu ücret gönderilir. Belirlenen bu ücretin miktarı sosyal güvenlik kurumu web sitesi üzerinden bilgiler girilerek görüntülenebilir. Doğum rapor parasının ne zaman yatacağı, yatıp yatmadığı, ne kadar olduğu gibi bilgilere yine buradan ulaşabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir