ŞİRKET BORÇ SORGULAMA

Şirketlerin dönem içerisinde yaptığı işlerden elde ettiği kazançtan devlete belli bir oranda vergi ödemesi gerekmektedir. Her ay hesaplanan bu bedel, vergi borcu olarak şirketlerin hesabına eklenmektedir. Şirket hesaplarında bulunan bu borçlar, şirket borç sorgulama yapılarak öğrenilebildiği gibi şirketin muhasebesi tarafından sürekli kontrol ve takip altındadır. Şirketin kazancı, yaptığı satışlar ve faaliyette bulunduğu iş koluna göre sunduğu hizmetlerden aldığı ücretlerdir. Bu ücretin kanunlarda belirtildiği gibi belli bir oranı devlete vergi olarak ödenmelidir. Fakat buna karşın şirketin yaptığı harcamalar, maaş ödemeleri, ofis giderleri gibi masraflar, bu vergilerden düşülebilmektedir.
Şirket borcu sorgulama
Şirket adına bulunan borçları sorgulamak için Gelir İdare Başkanlığı’nın internet vergi dairesine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu bölümde vergi ile ilgili tüm işlemler hakkında bilgi alabilmeniz mümkündür. İnternet vergi dairesi üzerinden işlem yapabilmeniz için şirketiniz bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. Sorgulama ekranlarında yer alan formu doldurarak borç sorgulamasını tamamlayabilirsiniz.
Şirket borç ödeme
Şirketiniz hakkında yaptığınız bu sorgulamada herhangi bir borç çıkarsa bunu ödemeniz de mümkündür. Online sistem, kaynak olarak vergi dairesinin veri tabanı kullanıldığı için herhangi bir yanlışın olması mümkün değildir. Sistem kaynaklı arızaların dışında sistem güvenilirdir. Fakat buna karşın herhangi bir hata olduğu düşünülüyorsa kurumlara başvuru yapılabilir. Bu şekilde yapılacak sorgulamanın ardından borcu seçerek ödeme yapabilirsiniz.
ŞİRKET BORÇ SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir