YABANCI KİMLİK NUMARASI SORGULAMA

Ülkemizde yaşayan her vatandaşın kendisine ait bir TC kimlik numarası bulunmaktadır. Bu sayede yapılan işlemler daha kolay hale gelmiştir. Ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların da kendilerine ait kimlik numaralarını almaları devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Bu verilen yabancı kimlik numarası sayesinde yabancı uyruklu vatandaşlar da artık ülkenin vatandaşı olarak görülecek ve haklarını daha iyi kullanabilecek duruma geleceklerdir.
Eğer yabancı bir ülkeden gelip ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu kişiler emniyet genel müdürlüğüne başvurmalılardır. Emniyet genel müdürlüğü tarafından bu yabancı uyruklu vatandaşlar yabancı kimlik numarası almaları için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilmektedirler. Fakat bu vatandaşların yabancı kimlik numarası alabilmeleri için bulundukları ilde İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru işleminden sonra kişilere yabancı kimlik numarası verilecektir ve bundan sonra onlar da haklarını kullanabileceklerdir.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları da isterlerse ülkemizden kimlik numarası alabilirler. Onlar için başvuru işlemleri daha kolaydır. Kimlik numarası isteyen kişiler bulundukları yerde valiliklere bu isteklerini bildirirlerse istedikleri kimlik numarasını alabilirler.
Yabancı kimlik numarasını alan kişiler internetten de yabancı kimlik numarası sorgulama işlemlerini yapabilirler. Dirilen siteye istenilen bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler arasında isim, soy isim ve ikamet izin numarası bulunmaktadır. Bu bilgiler girildikten daha sonra aşağıda belirtilen güvenlik kodu da girilmelidir. Ardından işlemi tamamla tuşu tıklanarak istenilen bilgiye ulaşılabilir.
YABANCI KİMLİK NUMARASI SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir