SRC SORGULAMA

SRC belgesini alması gereken kişiler arasında yolcu taşımakta kullanılan minibüs, otobüs, okul taşıtı, otomobil vs. araç sürücüleri yer almaktadır. Bunun yanı sıra kamyon, kamyonet, yarı römork, tanker vb. araç sürücüleri de SRC belgesini almakla mükelleftirler.
SRC belgesi nedir ve nasıl alınır?
SRC belgesinin diğer adı mesleki yeterlilik belgesidir. Ve sınavla verilmektedir. Bunun için kişinin belirlenen kursa giderek ders alması ve ardından SRC belgesi sınavına girerek başarı göstermiş olması gerekmektedir.
SRC belgesi almak isteyen bir kişinin ulaştırma bakanlığının yetki verdiği kurumlara başvurması ardından yeterli eğitimi alması ve ulaştırma bakanlığı tarafından yapılan sınavdan 100 puan üzerinden 60 puan ve üzeri alması gerekmektedir.  Ulaştırma bakanlığı SRC belgesi sınavları 3’er aylık dönemlerden oluşmaktadır ve tek sınavdan yalnızca bir adet SRC belgesi alınabilmektedir. Bunun yanı sıra src1 belgesi alan kişi src2 belgesini de almış kabul edilmektedir. Src3 belgesini alan kişi ise src4 belgesini de almış kabul edilmektedir.
SRC belgesi için hangi evraklar gerekmektedir?
SRC belgesi eğitimine katılmadan önce src1, src2, src3 ve src4 belgesi için kişi şu evrakları hazırlamış olması gerekmektedir: 4 adet vesikalık fotoğraf, 1 adet kimlik fotokopisi, 1 adet ehliyet fotokopisi ve 1 adet diploma fotokopisi.
Src5 belgesi eğitimine katılmak isteyen kişiler ise şu belgeleri hazırlamalılardır: 2 adet vesikalık fotoğraf, 1 adet kimlik fotokopisi ve 1 adet ehliyet fotokopisi.
Daha önce kişi SRC belgesine başvurmuş ve gerekli sınava girdi ise SRC belgesini sorgulamak için internetten SRC sorgulama yapabilir. Böylece SRC belgesiyle ilgili bilgilere ulaşmış olur.
SRC SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir