SGK İDARİ PARA CEZALARI

SGK kurumu gerek kendi işleyişi içinde sistemin ilerleyişini sağlamak gerekse SGK çatısı altında olanlara sosyal haklarını temin etmek için belli disiplin içinde çalışmaktadır.
Bu disiplini sağlamak gerek sigortalı çalışanların gerekse işverenin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi için bazı caydırıcı cezalar uygulanmaktadır.
Bu cezaların tamamına SGK idari para cezaları adı verilmektedir. Uygulama da her yıl bu yönde çalışmaların hazırlandığı komisyon tarafından ceza oranlarını belirler ve içinde bulunulan yıl boyunca bu tarife üzerinden idari para cezaları yapılan usulsüzlüklerde uygulanır.
SGK idari para cezaları 2014 yılının 1. ayından geçerli olmak sureti ile yeniden düzenlenmiştir buna göre sigortalı işe giriş bildirgesi ve genel sağlık sigortası bildirgesinde yapılan usulsüzlüklerde uygulanacak idari para cezası 1.071 TL’dir.
Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmemesi bu yönde yapılan resmi çalışmalarda tespit edilirse uygulanacak para cezası asgari ücretin, iki katı kadardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir