EHLİYET BORÇ SORGULAMA

Trafikte düzeni sağlamak amacı ile devlet tarafından belirli kurallar konulmuştur. Karayolları kanununda belirtilen bu kurallara uymayan sürücüler belirli cezalar ile cezalandırılmaktadırlar. Belirlenen cezalar kimi zaman yalnızca plakaya verilmektedir.
Ehliyet borcu nedir?
Kimi zaman ise plakaya verilen cezanın yanı sıra sürücünün ehliyetine de ceza verilmektedir. Ehliyete verilen bu ceza, ceza puanı olarak adlandırılmaktadır. Ceza puanı hesaplanırken suçun işlendiği tarihten bir yıl geriye gidilerek hesaplama işlemi yapılır. Bir yıl içinde 100 ceza puanı alan sürücünün ehliyetine 2 ay süresince el konulur. Sürücünün ehliyetine el konulduktan daha sonra bulunan borçlar silinmeksizin kayda geçilir.
Sürücülerin trafikte daha dikkatli davranmaları ve ehliyetlerine el konulmasını engellemek amacıyla ehliyet borç sorgulama sistemi getirilmiştir. Bu sayede vatandaşlar ehliyetlerinde bulunan ceza puanlarını öğrenecek ve bu sayede daha dikkatli davranacaklardır. Ehliyet borç sorgulama işlemi günümüzde internetten rahatlıkla yapılabilmektedir. Eskiden yalnızca trafik bölge müdürlüklerinden öğrenilirken günümüzde hem trafik bölge müdürlüklerinden hem de internetten öğrenilebilmektedir.
İnternette yapılan ehliyet borç sorgulama aramasından sonra yönlendirilecek olan sayfaya istenilen bilgiler girilmelidir. Bu bilgiler arasında TC kimlik numarası yer almaktadır. Bu nedenle bu aramayı yapacak olan vatandaşların TC kimlik numaralarını bilmesi önemlidir. TC kimlik numarasının yanı sıra istenen diğer bir bilgi ise ehliyet belge nosudur. İstenilen bu bilgilerin ardından güvenlik kodu da girilerek ehliyette bulunan ceza puanına ulaşılabilir.
EHLİYET BORÇ SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir