TEDAŞ BORÇ SORGULAMA

Türkiye elektrik dağıtım anonim şirketinin kısaltması olan TEDAŞ Türkiye’deki vatandaşların elektrik ihtiyaçlarını karşılamaktadır. TEDAŞ bir devlet kurumudur ve ülkenin her yerinde elektrik bu kurum sayesinde sağlanmaktadır. Fakat bazı bölgelerde TEDAŞ’a bağlı olan ama özelleşmiş kurumlar mevcuttur ve belirlenen bölgelere o şirketler elektrik sağlamaktadır. Belli bir ücret karşılığında özelleştirme sağlanmıştır.
TEDAŞ  borç bilgisi
Kullanılan elektrik karşısında vatandaşların devlete ödemesi gereken bedeller vardır. Bu ücretler şirket tarafından belirlenir ve belirlenen fiyata göre vatandaşın kullanım karşılığında ödemesi gereken borç belirlenir. Borç her ay kesilen elektrik faturası ile vatandaşa bildirilir ve belli tarihler arasında ödemesi istenir. Aksi taktirde vatandaş elektrik hizmetinden faydalanamaz, elektrik kesintisi yaşayabilir. Elektrik kesintisi yaşandığında vatandaşın borcuna bir sonraki ayda elektrik açma ve kesme bedeli de eklenir. Yani vatandaş daha çok ücret ödemek zorunda kalır.
TEDAŞ borç sorgulama
Elektrik borcu günümüzde internetten de sorgulanabilmektedir. Fakat sorgulama yapmak için işletme kodu ve abone numarasının bilinmesi gerekmektedir. Eğer bu bilgiler biliniyorsa internette TEDAŞ borç sorgulama işlemi yapılarak istenilen bilgiler girildikten daha sonra elektrik borcu öğrenilebilir. Bu işlem TEDAŞ’ın resmi sitesinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Eğer bu bilgiler bilinmiyorsa internetten sorgulama yapmak daha zor olacaktır. O yüzden sorgulama yapmadan önce bu bilgileri öğrenmek faydalı olacaktır.
Yapılan TEDAŞ borç sorgulamasının ardından internetten borç ödeme de artık mümkündür. Bu sayede vatandaşlar sıra beklemekten kurtulmuşlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir