GSS AFFI

Herhangi bir işte çalışmayan ve isteğe bağlı sigortasını de ödemediği için sigorta güvensi olmayan vatandaşlar için 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren hizmete sokulan Genel Sağlık Sigortası ile kişiler sağlık hizmetlerinden sigortalı gibi yararlanabilmektedir. Oldukça yeni sayılan bu hizmetten haberdar olmayan kişiler, Genel Sağlık Sigortası borçlarından haberdar olmadığı için adlarına oldukça yüksek bir Genel Sağlık Sigortası ücreti birikmiş durumdadır.
GSS’den nasıl yararlanılır?
Genel Sağlık Sigortası, kişiler için sistem tarafından otomatik bir şekilde yapılmaktadır. Bu konuda kişilerin herhangi bir başvurusu olmaksızın adlarına sigorta çıkabilmektedir. Bu nedenle vatandaşların kurumlara giderek gelir testi yaptırması ve Genel Sağlık Sigortası durumunu sorgulaması gerekir. Aksi halde vatandaşlara minimum ücret üzerinden aylık Genel Sağlık Sigortası ücreti yansıtılmaktadır.
GSS borçları için aftan yararlanmak
Ülkemizde milyonlarca kişinin Genel Sağlık Sigortası konusunda borçlu gözükmesi devlet tarafından af getirilmesi gündeme gelmiştir. Torba yasa dahiline alınan Genel Sağlık Sigortası borçlarının af ve taksitlendirilmesi söz konusu olmuştur. Buna göre vatandaşların bu aftan yararlanması için gelir testlerini yaptırması gerekiyor. Gelir testine göre kişilerin borçlarında indirimler ya da tamamen af getirilmesi uygun görülüyor. Gelir testi yaptıran ve Genel Sağlık Sigortası’nda öngörülen ücretten daha düşük çıkanların Genel Sağlık Sigortası ücretleri yeni çıkan tutara göre tekrar yapılandırılacak. Eğer bir kişinin geliri asgari ücretin 1/3’ünden daha az ise bu kişilerin borçları tamamen silinecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir