SGK DOĞUM PARASI

Bir işte çalışan ve hamile kalan bir kadının hamileliği boyunca özel bir hal olarak kabul edilerek özel izinler ve ödenekler verilmektedir. Bu tür durumlarda kişinin hamilelik boyunca gerekli işlemleri yaptırması ve başvurularını tamamlaması gerekmektedir. Bunun ardından tüm işlemler yapılacak ve devlet tarafından kendisine gerekli katkı sağlanacaktır. Doğum gibi durumlarda doğum parası gibi yardımlar devlet tarafından yapılmakta olup, işveren ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle kişinin işverenden bu tür yardımları istenmesinin yasalara dayanan bir durumu olmayacaktır.
Doğum parasından kimler yararlanabilir?
Doğum yapan bir kadın doğumdan sonraki iki ay boyunca izinli olarak görülür ve bu devlet tarafından garanti altına alınmış bir durumdur. Eğer ikiz veya daha fazla bebek bekleniyorsa bu süre on haftaya kadar çıkabilmektedir bir kadının bu doğum haklarından yararlanması için sigortalı olarak düzenli bir şekilde çalışması ve 4a veya 4b’ye bağlı olması gerekir. Ayrıca doğumdan önceki bir yıl içerisinde kişinin sigorta hesabında en az 90 günlük primin yatırılmış olması gerekir.
Doğum parası ne kadardır?
Doğum parası kişinin doğum sırasında tedavisine bağlı olarak değişmektedir. Eğer kadın doğum sonrasında ayakta bir şekilde tedavisini tamamlıyorsa maaşının üçte ikisini, yatakta tamamlıyorsa kazancının yarısı verilmektedir. Bu ücretler Ziraat bankası aracılığı ile annelere yatırılmakta ve telefon ile kısa mesaj yolu ile tüm bilgiler iletilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir