RAPOR PARASI SORGULAMA

Sigortalı olarak bir işte çalışan işçilerin hakları yasalarla güvence altına alınmıştır. Kişinin işte ve ya özel hayatında çeşitli sebeplerden dolayı rahatsızlanması durumunda evde istirahat hakkı bulunur. Bu hakkı kullanması için kişinin bir uzman hekim tarafından tedavi edilmesi ve gerektiği takdirde rapor ile bu hakkını kullanması gerekir. Aksi halde kişinin kendi kararı ile evde dinlenmesi ve işe gitmemesi işveren ile arasında sorun oluşturacak ve işçi bu durumda haksız olacaktır. Kişinin doktordan alacağı bu rapor ile devlet tarafından rapor parası almaya hak kazanır.
Rapor parası nedir?
Rapor parası, kişilerin rahatsızlandığı, operasyon geçirdiği gibi durumlar sebebiyle işe gidememesi halinde kişiye verilen ücrettir. Bu rapor parası devlet tarafından verilmektedir. İşverenlerin bu tür durumlarla karşılaşan işçilerine rapor parası vermesi yasalarda belirtilmemiştir ve bu nedenle işçilerin işverenlerinden böyle bir talepte bulunması yasalara uygun değildir. Bu kişilere devlet tarafından destek verildiği gibi bunun için gerekli prosedürlerin tamamlanması gerekir. Rapor parasının çıkması için kişinin tüm evraklarının ve sağlık kurumu tarafından verilen raporunun Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaşması gerekir. Bu evraklarının ulaşmasının ardından gerekli incelemeler yapılarak vatandaşa rapor parasının verilip verilemeyeceği kararlaştırılır. Eğer bu karardan onay çıkarsa kişi rapor parası almaya hak kazanır.
Rapor parası sorgulama
Bu tür durumlarda gelişmeleri takip etmek için internet üzerinden rapor parasının çıkıp çıkmadığını sorgulayarak bilgi edinebilirsiniz.
RAPOR PARASI SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir