SOSYAL YARDIM BİLGİLERİ SORGULAMA

Sosyal güvenli kurumu, sağlık konusunun önemi açısından artık çalışan ya da çalışmayan tüm vatandaşların sağlık sigortasından yararlanabilmesi için çalışmalar yapıyor. Vatandaşların gelir tespiti yapılarak ödemesi gereken prim miktarları belirlenmekte ve şartlar doğrultusuna Genel Sağlık Sigortasından yararlanmaları sağlamaktadır.

Prim miktarı tamamen kişinin gelir beyanına göre belirlenmekte olup eğer gelir düzeyi alt sınırda ise prim ödemesine gerek kalmadan sağlık sigortası hakkından yararlanabilir. Bir vatandaşın sosyal yardım alabilmesi için izlemesi gereken bazı yollar, başvurması gereken yerler vardır. Öncelikle e-devlet sistemi üzerinden sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemini yapmanız gerekmekte. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken en yakın sosyal yardımlaşma kurumuna başvurmak.

E–devlet aracılığıyla Sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemini yaparak zaman kaybetmeden kısa sürede yapabilir ve size tanınan haklardan rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Muhtaç durumdaki vatandaşlara yapılan sosyal yardım sadece sağlık sigortası prim ödemesi ve maddi açıdan yapılmamakta, çalışmayan vatandaşlara iş imkânı da sağlamaktadır. Sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemi için SOYBİS sistemi kullanılmaktadır. Yardım almak isteyen vatandaşlar başvuru yapmaları halinde bu sistem üzerinden değerlendirilmektedir.

SOSYAL YARDIM BİLGİLERİ SORGULAMA İÇİN :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir