GSS PRİM BORCUNA İTİRAZ HAKKI

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 1 Ocak 2012 tarihinden beri GSS sistemi uygulanmaktadır. Peki nedir bu sistem? GSS, devlet tarafından ortaya çıkarılan Genel Sağlık Sigortası Sistemine denir. GSS sisteminin amacı, hiçbir sağlık sigortası olmayan vatandaşın ve ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için düzenlenmiş bir sistemdir.

GSS kapsamına giren vatandaşlar, belirlenen prim ödemesi karşılığında Genel Sağlık Sigortası başvurusunda bulunup genel sağlık sigortalı olabilmektedir. Böylelikle  sigortalı vatandaşlar gibi sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Ancak GSS sistemi zaman zaman istenmeyen borçlara da meydan çıkarmıştır.

Yatırılmayan prim borçlarından dolayı ya da prim ödemesini yatırdığı halde Genel Sağlık Sigortası kapsamında görülmeyen vatandaşların hizmet alırken yaşadığı sorunlar karşısında itiraz hakkına sahiptir. GSS itiraz dilekçesi ile ya da Genel Sağlık Sigortası prim borcuna itiraz hakkı vardır vatandaşın.

Geçerli bir nedeni var ise GSS prim borcuna itiaz hakkını Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak iletebilir. Dilekçesi, itirazı sonucu herhangi bir sonuca varamayan vatandaşlar mahkemelere başvuru yaparak yasal işlem başlatabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir