GSS BORÇ SORGULAMA

GSS borç sorgulama genel itibari ile Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmış olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödenen yada ödenmeyen prim borçlarının kontrolü anlamına gelmektedir. Buradaki borç sorgulamadan kasıt herhangi bir sigortalı işte çalışmayan veya part time çalıştığı halde prim tamamlaması gereken kişilerin SGK kurumuna olan prim borçlarıdır.
Sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla faydalanmak için GSS prim borcu tutarlarını ödemek durumundadırlar. Gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha düşük olan kişilerin GSS primlerini devlet ödemektedir. Genel Sağlık Sigortası primleri kişilerin kendi gelir beyanlarını yaptıkları gelir testi sonuçlarına göre belirlenmektedir. Bu test sonucunda hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için aylık ne kadar prim ödemeleri gerektiği ortaya çıkmaktadır.
GSS borç sorgulama ile prim borçları kontrol edilerek özellikle bu konuda SGK tarafından yapılan sistem hataları giderilmiş olur. Ayrıca uygulamaya girişinden itibaren entegre olmakta zorluk çekilen sistem, eksik bilgilendirme yada ciddiye alınmama sebeplerinden dolayı bir çok vatandaşımız GSS mağduru durumuna düşmüştür.
SGK borç sorgulama sayfasından yapılan GSS prim borcu öğrenme işlemi için online tahsilat bağlantısı kullanılmaktadır. Aşağıdaki bağlantıyı kullanmanız durumunda hem GSS borç sorgulama yapabileceğiniz gibi hemde var olan borçlarınızı kredi kartı ile ödeme imkanına sahip olacaksınız. Bu sayede prim borçlarınızı online ve SGK güvencesinde ödemiş olacaksınız.
GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir